JAK VYBRAT BATOH

Batoh vhodný do města i do hor, na běh i lyložání, zkrátka jeden a na všechno..krásná představa, ale bohužel nereálná. Batoh je pro tělo jistou zátěží, a proto je velmi důležitě vybrat ten správný. V následujícím článku vám dáme pár důležitých rad a typů, jak si z batohu udělat příjemného partáka a ne noční můru.

Na zažátku je potřeba položit si 2 jednoduché otázky:

  • K jakým účelům batoh potřebuji?

  • Jak veliký batoh potřebuji?

 

Batohy dělíme do 3 hlavních kategoríí: 

  • batohy do města (batohy na notebook, batohy pracovní, studentské, lifestyle atd.)

  • sportovní batohy (cyklistické, běžecké, lezecké, skialpinistické, freeridové atd.)

  • turistické batohy (expediční, krosny, ultralehké batohy, batohy na lehčí turistiku atd.)

 

 

 

 

 K jakým účelům batoh potřebuji?

 

 V kategorii MĚSTSKÝCH BATOHŮ určitě nečekejete padesáti litrové obry. 

Batoh určený do města musí mít především hodně kapes (často i na notebook), pěkně řešené organizéry, hezky zpracovaný design a musí být pohodlný na každodenní nošení.

 

 

U SPORTOVNÍCH BATOHŮ tolik kapes nenajdete.

Mezi hlavní kritéria patří nízká váhá, velikost, odolnost a funkčnost. Určitě oceníte nejrůznější poutka a úchyty z vnější strany batohu. Ty slouží k připevnění hůlek, cepínů, lyží, snowboardu, helem a dalších sportovních doplnků. Alfou a omegou každého batohu je zádový systém. Vybírejte takový, aby dobře roznášel váhu na celá záda a nezatěžoval tolik ramena. Zatímco u běžeckého batohu asi nebudete očekávat bůhví jak propracovaný zádový systém, například u batohů na skialpinismus je tomu právě naopak. Obecně platí pravidlo, že čím větší objem batoh má, tím vyšší jeho váha a tedy propracovanější zádový systém.

 

 

TURISTICKÉ BATOHY jsou kategorií samou pro sebe.

Při výběru správného turisťáku pečlivě uvažte, zda chcete batoh na lehkou turistiku (méně náročné terény, 1-2 denní výlety) nebo těžkou turistiku (náročnější terény, až několikatýdenní šlapání). Rozdíly jsou nejen v objemu a hmotnosti, ale i v samotné konstrukci batohu a především zádovém systému. Při náročných výšlapech je extrémně důležité, aby vám batoh dokonale seděl na zádech a zádový systém přenášel váhu batohu na celá záda, nejen na ramena. Z toho důvodu je součástí zádového systému bederní pás, který rozhodně nepodceňujte! Musí vám však perfektně padnout a zapasovat se do bočních kostí. Každý člověk má jinak veliká záda a logicky mu nepadne každý zádový systém. Snažte se proto výběr neodbýt a vyzkoušejte ideálně více batohů. U nás jich máme na výběr až až :)

Věřte nebo ne, dobře padnoucí batoh vám z tůry nebo výletu udělá ještě hezčí zážitek, zatímco špatně padnoucí dokonalou noční můru. Určitě oceníte poměrně velké množství praktických kapes, poutka na trekové hole a často dvě hlavní komory. Ty jsou velmi praktické. Představte si, že po cestě zmoknete nebo se budete chtít jít vykoupat. Mokré oblečení vložíte do jedné komory, zatímco oblečení v té druhé bude v suchu! Navíc komory mají většinou více vstupů, což usnadňuje lepší přístup.

 

 

Jak veliký batoh potřebuji?

Batohy dělíme dle velikosti do třech kategorií:

  • malé do 30 l

  • střední do 55 l

  • velké nad 55 l

Nyní už víte, na jakou aktivitu batoh potřebujete, a zbývá vybrat vhodnout velikost. To je samozřejmě na vás, ale myslete na to, že lepší větší poloprázdný batoh, než menší, do kterého se vám vše nevejde. Opět platí fakt, že větší a objemnější batohy předpokládají větší náklad a měly by mít kvalitně zpracovaný zádový systém, který bude přenášet váhu na celé tělo. Vaše ramena vám pak jistě poděkuji :)

Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text