MAMMUT CREON TOUR 28

Už dlouho jsme s mou slečnou sličnou plánovali výlet do Tater a když se naskytl prodloužený víkend, nasedli jsme do auta a vydali se směr Velká Lomnica. Pravda, tři dny nejsou nic moc, ale znáte to..času není nazbyt a batohy už nás prosily o vyvenčení! Jako správný MUŽ jsem se chopil příprav a vymyslel to následovně:

Pátek – Malá Fatra, Jánošikove diery

Sobota – Vysoké Tatry, Východná Vysoká

Na cestu jsme si přibalili 4 batohy z kolekce 2019:

  • Deuter Futura 28
  • Deuter Speed Lite 22 SL (dámský)    
  • Mammut Creon Tour 28
  • Mammut Lithia Speed 15 (dámský) 

Vzhledem k tomu, že jsme měli z pátku na sobotu zařízené ubytování, zvolili jsme spíše jednodenní batohy. Samozřejmě, že se do osmadvacetililitrového báglu sbalíte i na dva dny, někdo klidně i na tři, ale to nechť se každý rozhodne sám.

Všechny batohy jsme otestovali a ve čtyřech článcích vám nabídneme recenze na jednotlivé modely.

 

 

 Mammut Creon Tour 28

Druhý den byl v plánu už trošku ostřejší výšlap. Naplánoval jsem „výstup“ na Východnou Vysokou. Ráno nás přivítalo sluníčko a nějakých 15 stupnů. Nad hlavou hřebeny Tater, co víc si přát. Zatímco první den mi společnost dělal batoh Deuter Futura 28, v den druhý jsem se rozhodl otestovat batoh od švýcarského výrobce Mammut, konkrétně Creon Tour 28.

 

Zádový systém Aircontact, aneb boj s mokrými zády!

Jedná se o dvacetiosmi litrový sportovní bágl, ideální na hiking, túry a outdoorové výlety. Vyzbrojen je zádovým systémem Contact Stream. Ten by se dal přirovnat k deuteráckému systému Aircontact. Rovněž je tvořen odolnou sítovinou, napnutou na konstrukci (rám) batohu. Díky tomu, že je rám lehce prohlý, vzniká mezi zády a batohem mezera, kterou neustále cirkuluje vzduch. Pokud se potíte stejně jako já, doporučuji vyzkoušet podobný typ zádového systému.

Batoh Mammut Creon Tour 28 je tvořen jednokomorovou hlavní kapsou, do které musíte nacpat skoro vše..moc dalších kapsiček na batohu nenajdete. Jedna se skrývá ve víku a druhá na čelní straně batohu. Jedná se však o kapsy ideální na cennosti, elektroniku, svačinu, mapu, lékárničku nebo složenou bundu. Po stranách jsou samožejmostí dvě elastické kapsy na láhve s pitím, ovšem bez fixovacího poutka. To mi trošku vadilo. Při náročnějších pohybech se láhev v kapse hýbala, což nebylo dvakrát příjemné. Nechybí ani poutka na hole. Bonusem je kapsička na spodní straně batohu, která v sobě ukrývá pláštěnku. V případě potřeby ji jednoduše vyndáte a povlíknete batoh. Pláštěnka navíc drží na poutku, takže nemusíte mít obavy z její případně ztráty.

 

Jak je důležité mýti pláštěnku

Zatímco pod kopcem bylo azůro a 15 stupnů, na hřebenech se čerti ženili! Už u Sliezského domu klesala teplota pod bod mrazu a začalo sněžit. Nejvyšší čas vyndat pláštěnku. Mé hole se bohužel nedaly složit na dostatečně malou velikost, aby je i s batohem pláštěnka překryla, ale to už si člověk nějak poradí :) Důležitý byl fakt,, že po návratu byl celý obsah batohu suchý, a to i přes opravdu slušnou vánici na Polskem hrebeni.

S přibývajícími výškovými metry se cesta stávala ledovatější a ledovatější. O to důležitější byla precizní kontrola každého pohybu a to bez dokonale padnoucího batohu prostě nejde. Představa, že máte co dělat sám se sebou, a ještě se vám do toho na zádech kinklá batoh, je smrtící. Při porovnání zádového systému s deuteráckým futurákem z předchozího dne jsem měl lehkou obavu, že Mammut bude zaostávat. Přeci jen na první pohled není tak vystužen, ale nakonec naprosto předčil má očekávání. I v těch nejobtížnějších místech batoh držel na zádech jak skála a i když jsem si ho v prudčím stoupání připnul na knot k sobě (dotažením ramenních popruhů a bederního a hrudního pásu) , stále jsem se cítil komfortně. Měřím 180 cm a záda mi sedla akorát.

 Využijte nastavení batohu naplno!

K absolutnímu pohodlí je nutné vždy batoh správně nasadit a nastavit. Člověk by si řekl, že na tom nemůže nic být, ale opak je pravdou! Správně nastavený batoh vám z výletu udělá dokonalou oázu, zatímco špatně nastavený peklo. V zásadě se dá říci, že o batohu na zádech byste prakticky neměli vědět, respektive měl by se stát vaší pevnou součásti a nikterak vás neomezovat. Batoh si nikdy nenasazujte s utaženými ramenními popruhy! Nejdříve je povolte, batoh nasaďte, zapněte a přitáhněte bederní pás (na boční kosti), pak až utáhněte ramenní popruhy a popruhy k nastavení težiště batohu. Nezapomente nastavit a zapnout i hrudní pás.

Suma Sumárum

Osobně jsem byl z batohu nadšen..za přijatelné peníze pořídíte batoh, který díky zádovému systému CONTACT STREAM™ dokonale sedí, dýchá, je lehký a pohodlně se do něj vejdete na celý den. Jediná věc, kterou bych batohu vytknul, je menší počet kapes a absence jakéhokoliv organizéru v kapse hlavní. Do města bych ho tedy spíše netahal, ale k tomu ani není určen. Jeho místo najdete především v přírodě.

 

Sečteno podtrženo batoh Mammut Creon Tour 28 jednoznaečně doporučuji!

 

PLUSY
  • perfektní odvětrávání díky zádovému systému CONTACT STREAM™
  • nastavitelné ramenní popruhy
  • prodyšný bederní pás
  • pláštěnka (v kapsičce na spodní straně batohu)
  • kompatibilní s vakem na vodu
  • elastické boční kapsy na láhve
  • přední kapsa na zip (např. na peněženku, telefon, mapu..)
  • praktická kapsa na víku batohu
  • poutka na hole
  • klasicky povedený mamutácký design
  • při správném nastavení opravdu pohodlné nošení
  • nízká váha
  • bytelná kovová konstrukce

 MINUSY

  • menší množství kapes a organizérů
  • absence možnosti nastavení těžiště batohu
 
Diskuse
Nebyly vloženy žádné příspěvky
Přidat nový příspěvek
Jméno
Email
Text